logo

HOLIDAY WORLD

28. středoevropský veletrh cestovního ruchu

21. - 24. 2. 2019


 
 

Drobečková navigace:

Holiday World Archiv aktualit Autogramiáda knihy NÁVRAT NA RAPA NUI...


 

Aktualita

Autogramiáda knihy NÁVRAT NA RAPA NUI Pavel Pavel

15. 01. 2018
 
 

Přijďte ve čtvrtek 15. 2. k podiu do veletržní, vstupní haly od 13:30hod, vyslechnout příběh Velikonočního ostrova. Postřehy, osobní zážitky a místní znalost s humorným nadhledem a zároveň s hlubokým pochopením pro život ostrovanů, obyvatel nejizolovanějšího místa světa.

I ta nejvzdálenější a nejexotičtější místa světa jsou dnes díky letecké dopravě poměrně snadno dosažitelná. Podobně máme díky internetu přehled o veškerém dění a možnost získat jakoukoli informaci nebo údaj je otázkou několika kliknutí. Před pětatřiceti lety, kdy jsem se začal zabývat záhadou stěhování tajemných soch moai a následně se připravoval na svoji první cestu na Velikonoční ostrov, tomu zdaleka tak nebylo. Už jenom sehnat kvalitní fotku sochy moai byl tenkrát velký problém. Podobně obtížné bylo získávání alespoň základních informací o tamních poměrech.

Dnes je naštěstí všechno jednodušší. Zvídavý tazatel je naopak zasypáván takovou spoustou údajů z nejrůznějších zdrojů, až má problém se v nich vůbec orientovat. Využil jsem proto příležitosti blížícího se třístého výročí objevení ostrova a populární formou popsal své vlastní poznatky, a také historii i současnost nejizolovanějšího místa světa, v domorodém jazyce zvaného Rapa Nui. Současně jsem si vědom, že i když jsem se poctivě snažil podat zcela vyčerpávající zprávu, určitě toho tento tichomořský ostrov ke zkoumání a objevování skýtá pro zapálené badatele ještě dost a dost. 

Prostě, jak kdysi prohlásil Thor Heyerdahl:

Na světě jsou tisíce ostrovů. Jen jeden je však Velikonoční.

 Pavel Pavel

Ing. Pavel Pavel

*11. 3. 1957 ve Strakonicích.

 Vztah k romantice získal díky turistice, prázdninovému táboření a splouvání jihočeských řek. Podobně jej okouzlila dobrodružství cestopisů a tajemství nepoznaného vědeckofantastické literatury. V mládí se toužil stát malířem či sochařem.  Vlivem nepřízně osudu se jím nestal a díky studiu na Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni naopak získal pragmatický pohled na svět. To všechno celkem záhy zúročil a překvapil veřejnost vlastní teorií, která vysvětlila tajemství záhadného transportu obřích kamenných soch moai na Velikonočním ostrově.  Jeho teorie zaujala norského badatele a slavného mořeplavce Thora Heyerdahla natolik, že jej zařadil do své expedice s úkolem zorganizovat experiment se skutečnou sochou přímo na vzdáleném tichomořském ostrově. Díky úspěšnému pokusu se Pavel stal známým a svou popularitu využil k založení vlastní transportní firmy. A ještě později také ke vstupu do komunální a krajské politiky. Získané zkušenosti ze správy věcí veřejných kupodivu dokázal aplikovat do vnímavého pohledu na osudy dávných obyvatel Polynésie a Velikonočního ostrova.   O tom všem přináší svědectví ve své poslední knize „Návrat na Rapa Nui“.   

Další Aktuality

 

 
   

Aktuality:

 
CZ EN
 
 
/common/images/events/21/1512551441HW_banner_2018_1920x1024-oprava.jpg0 0
75