logo

HOLIDAY WORLD

28. středoevropský veletrh cestovního ruchu

21. - 24. 2. 2019


 
 

Drobečková navigace:

Holiday World Archiv aktualit „Zemský ráj to na pohled“


 

Aktualita

„Zemský ráj to na pohled“

22. 01. 2016
 
 


Pardubický a Královéhradecký kraj se představí společně na veletrhu cestovního ruchu HOLIDAY WORLD 2016 v expozici nazvané VÝCHODNÍ ČECHY


 „Zemský ráj to na pohled“. Tato slova z české státní hymny by se určitě dala použít pro mnoho míst v Pardubickém i Královéhradeckém kraji, které rozhodně stojí za to navštívit. Proč? Východní Čechy, jak lze tyto dva regiony označovat, jsou regionem, v němž najdete nepřeberné množství krás. Vedle nádherné přírody se může chlubit zajímavou historií, různými lidovými a folklorními tradicemi včetně unikátní řemeslné výroby, i úchvatnými technickými památkami. Mezi historickými vojenskými památkami je nutné zmínit pevnost Josefov v Jaroměři z let 1780 - 1787, s typickým hvězdicovitým tvarem a strategickým umístěním na návrší řek Labe a Metuje. K těm nejvýznamnějším vojenským památkám česko-polského pohraničí se bezesporu řadí soustava vojenského opevnění z období krátce před vypuknutím II. světové války, která se nachází v okolí Trutnova, Náchoda a v tzv. Králické pevnostní oblasti. Pozornost zde, kromě několika desítek menších objektů, přitahují zejména mohutné Dělostřelecké tvrze Stachelberg (Žacléř), Hanička (Rokytnice v Orlických horách) a Skutina (Sedloňov), Pevnostní systém Dobrošov, Tvrz Hůrka v Králíkách a potom také Tvrz Bouda, kterou můžete najít nedaleko Těchonína, která je poměrně dobře dostupná i z Kramářovy chaty na Suchém vrchu.

Celá oblast je doslova poseta desítkami tzv. řopíků, které jsou vesměs volně přístupné, a to na vlastní nebezpečí. Najdete tu i několik mohutnějších bunkrů tzv. pěchotních srubů. U Náchoda Pěchotní srub N-S 82 „Březinka“, Pěchotní srub N-S „Voda“, Pěchotní srub N-S 81 „Lom“, které spadají do tzv. Běloveského pevnostního skanzenu. Poblíž Králík se nachází Vojenské muzeum, a kousek od něj Pěchotní srub K – S 14 „U cihelny“.  

Okolí Vojenského muzea je každoročně koncem srpna dějištěm tzv. Akce Cihelna. Jedná se o vzpomínkovou akci s více jak patnáctiletou tradicí, která je zaměřená na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století. Hlavním bodem programu je několik bojových ukázek v režii vojenskohistorických klubů převážně s tématem druhé světové války.

V blízkosti Hradce Králové je zase známé Bojiště 1866 na Chlumu, kde proběhla největší a nejkrvavější bitva prusko-rakouské války. I letos zda proběhnou vzpomínkové akce ke 150. výročí této bitvy. Dne 1.7.2016  se odehraje bitevní scéna s názvem „Srážka jezdectva u Střezetic 1866“, dne 2.7. 2016 budou probíhat bitevní ukázky na jednotlivých místech bojiště a 3.7.2016 se můžete těšit na velkolepou bitevní scénu na motivy skutečných historických událostí. Více informací na www.koniggratz1866.eu

 

Více informací nejen o vojenských památkách naleznete na www.vychodnicehy.infowww.hkregion.cz

Na veletrhu Holiday World 2016, který se bude konat ve dnech 18. – 21.2.2016  na pražském výstavišti Holešovice  naleznete veškeré informace k vojenské historii ve Východních Čechách v expozici Východních Čech. 

   

Další Aktuality

 

 
   

Aktuality:

 
CZ EN
 
 
/common/images/events/21/1512551441HW_banner_2018_1920x1024-oprava.jpg0 0
75